Lęk uchodzi. O międzykulturowej empatii w kontekście uchodźców – Warszawa i Kraków

Kiedy: 28 czerwca, godz. 18.00 (Warszawa), 30 czerwca, godz. 18.30 (Kraków)

Gdzie: Klubokawiarnia Jaś i Małgosia, al. Jana Pawła II 57, Warszawa;
Columbus Coffee „Kraków”, Starowiślna 27, Kraków

Organizator: Stowarzyszenie SIETAR Polska

SIETAR Polska wspólnie z kilkudziesięcioma organizacjami z całej Polski włącza się w obchody tygodnia z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy. Dla tych, którzy nie zdążyli dołączyć na wydarzenia organizowane w tym tygodniu, SIETAR Polska przygotowało dwa oddzielne, równoległe spotkania w tygodniu następującym po obchodach Dnia Uchodźcy. Serdecznie zapraszamy na spotkanie Warszawie (28 czerwca) i w Krakowie (30 czerwca): „Lęk uchodzi. O międzykulturowej empatii w kontekście uchodźców.”

Podczas obu spotkań będziemy rozmawiać o tym, jak możemy rozwijać empatię oraz przezwyciężać niechęć i obojętność. Pomożemy również zrozumieć potrzeby uchodźców, a także potrzeby mieszkańców krajów przyjmujących. Uczestnicy spotkania zapoznają się z elementami Porozumienia bez Przemocy* (NonViolent Communication, NVC), które ma na celu wspierać wzajemne zrozumienie i pomagać w budowaniu relacji.

Warszawa: Spotkanie poprowadzi Monika Panas – akredytowany coach ACC ICF, dyplomowana trenerka i mediatorka. Specjalizuje się w warsztatach NVC z umiejętności liderskich, coachingowych i mediacyjnych. Jest specjalistą od budowania współpracy i porozumienia w sytuacjach trudnych lub konfliktowych. Ma kilkanaście lat doświadczenia jako praktyk biznesu w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku korporacyjnym. Wyspecjalizowała się w zarządzaniu zmianą i zarządzaniu konfliktem. Ma za sobą projekty w różnych branżach biznesowych, w administracji, szkołach i uczelniach, w kulturze oraz organizacjach pozarządowych. Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

Kraków: Spotkanie poprowadzi Ewelina Skwarek – pasjonatka empatycznej komunikacji i sprawnego zarządzania w biznesie. Prowadząc szkolenia dla organizacji korzysta z wiedzy i doświadczenia koncentrując się na dwóch aspektach – skuteczności biznesu i dobrych relacjach międzyludzkich. Swoją pasję rozwija uczestnicząc w kursach, warsztatach i projektach rozwojowych, takich jak 3-letnia Szkoła Trenerów Empatii oparta o metodę NonViolent Communication (Porozumienie bez Przemocy). Ewelina jest także koordynatorką grupy trenerskiej SIETAR Polska. Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

Porozumienie bez Przemocy: Sposób porozumiewania się opracowany przez Marshall Rosenberga, mający na celu stworzenie między ludźmi klimatu szacunku i współpracy, opierając się na zasadzie poszanowania uczuć i potrzeb zarówno własnych jak i innych ludzi. Pozwala na skuteczniejszy wgląd w siebie oraz rozwój empatii, dzięki czemu można przeciwdziałać nieporozumieniom, jakie mogą pojawiać się w np. w relacjach osobistych, partnerskich, przyjacielskich czy też w miejscu pracy.

Dzień Uchodźcy w Centrum Integracji Społecznej Sopot

Kiedy: 24 czerwca, godz. 10.00-14.00
Miejsce: Centrum Integracji Społecznej w Sopocie, ul. Młyńska 11, Sopot
W  ramach obchodów Dnia Uchodźcy w Sopocie odbędą się:
 • 10.00–12.00 Pokaz filmu w ramach cyklu: Kino Tolerancja
  Zima na Lampedusie   (93′, 2015 Austria, Włochy, Szwajcaria)
  reżyser: Jakob Brossmann / zdjęcia: Christian Flatzek, Serafin Spitzer / montaż: Nela Märki / produkcja: Finali Film & Wortschatz Produktion
  prowadzenie: Tomasz Kozakiewicz, Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej
 • 12.00–13.00 Wspólny piknik przy grillu
 • 13.00 Spotkanie z Natalią Kovalyshyną z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Pani Natalia pochodzi z Ukrainy z której dwa lata temu wyjechała ze względu na zagrożenie życia. Obecnie jest w procedurze uchodźczej i pracuje w CWIiI, gdzie zajmuje się wsparciem kobiet w kryzysie.
Więcej informacji na Facebooku.

Uchodźcy mile widziani? – warsztaty edukacyjne dla młodzieży w Głogowie

Kiedy: 22 czerwca, godz. 12.00-15.00

Gdzie: Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, ul. Perseusza 13, Głogów

Organizator: Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA

Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA serdecznie zaprasza młodzież w wieku 13-19 lat na warsztaty, które będą dotyczyły problematyki uchodźczej. W czasie warsztatów dowiecie się, jak wygląda sytuacja uchodźców w Polsce i Europie. Porozmawiamy o tym, jak reagują młodzi ludzie na uchodźców oraz zastanowimy się, dlaczego w naszym społeczeństwie jest tyle lęków i nienawiści dot. uchodźców. Wspólnie opracujemy działania, jakie można podjąć, aby przeciwdziałać postawom rasistowskim i ksenofobicznym.

Projekcja filmu „Zima na Lampedusie” w Gutanowie

Kiedy: 25 czerwca, godz. 18.00

Gdzie: Świetlica Wiejska w Gutanowie

Organizator: Biblioteka Wiejska w Gutanowie, Stowarzyszenie „Nasz Gutanów”

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy Biblioteka Wiejska w Gutanowie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasz Gutanów” w dniu 25 czerwca organizują dla mieszkańców Gminy Garbów i okolic projekcję filmu dokumentalnego  pt. „Zima na Lampedusie”,  po filmie odbędzie się dyskusja.

„Zima na Lampedusie”, 2015, Austria, Włochy, Szwajcaria; reżyser: Jakob Brossmann

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera  bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

Dzień Uchodźcy w Gimnazjum nr 6 w Warszawie

Kiedy: 23 czerwca

Gdzie: Gimnazjum nr 6 im. Pułku Armii Krajowej „Baszta”, ul. Gruszczyńskiego 12, Warszawa

Z okazji Dnia Uchodźcy uczniowie i uczennice przygotują wystawę i informacje dotyczące imigracji:

 • „Jestem imigrantem” – sławne osoby na imigracji,
 • Gazetka szkolna z artykułami dotyczącymi wielokulturowości,
 • Szkolne wywiady z uczniami i uczennicami z Ukrainy i Białorusi,
 • „Nie bójmy się uchodźców” – plakaty.
Dzień Uchodźcy w Gimnazjum nr 6 będzie podsumowaniem kursu i projektu „Porozmawiajmy o uchodźcach”.

Dzień uchodźców i uchodźczyń w Płocku

Kiedy: 19 czerwca, godz. 16.00-19.00

Gdzie: Płock, plac przed pomnikiem wojów na Tumach

Organizator: Jedzenie Zamiast Bomb PŁOCK

W ramach obchodów Dnia Uchodźcy płocka inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb przygotowała arabski poczęstunek dla mieszkańców i mieszkanek miasta, rozdawała ulotki na temat islamu oraz przygotowała transparenty. Odczytano również fragmenty reportaży – „Wielkiego przypływu” Jarosława Mikołajewskiego oraz „Kontenera” Katarzyny boni i Wojciecha Tochmana.

Więcej informacji na Facebooku.

Seminarium „Zrozumienie – pomostem do działania” w Gdyni

 Kiedy: 23 czerwca, godz. 11.00-14.00
Gdzie: Gdyńskie Centrum Filmowe (sala Morskie Oko),  plac Grunwaldzki 2, Gdynia
***

W programie:

 • Projekcja filmu „Znaleźć dom” reż. Andreas Koefed,
 • Prezentacja pt: „psychologiczne aspekty uchodźstwa”, którą poprowadzi dr Lidia Chylewska–Barakat psycholog kliniczny i rodzinny, dr psychologii Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu, trener i ko-trener w międzynarodowych i krajowych projektach psychoprofilaktyki, edukacji i pomocy,
 • Dyskusja moderowna na sali, którą (jak poprzednio) poprowadzi Aleksandra Mróz.

Gościem specjalnym będzie pan Mouta Barakat, dr psychologii UAM, Syryjczyk, aktualnie pracuje w Omanie (Uniwersytet w Nizwa) jako asystent profesor (adiunkt), wieloletni nauczyciel akademicki (UKW Bydgoszcz, Uniwersytet w Damaszku), ekspert w narodowych i międzynarodowych programach pomocy uchodźcom w Syrii, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, rozwoju inicjatyw społecznych, autor i tłumacz publikacji z zakresu przemocy, rozwiązywania konfliktów, pierwszej pomocy psychologicznej, psychoterapii

„Dialog oznacza, że ludzie wyszli z kryjówek, zbliżyli się do siebie, rozpoczęli wymianę zdań. Początek dialogu – wyjście z kryjówki jest już dużym wydarzeniem. Trzeba się wychylić, przekroczyć próg, wyciągnąć rękę, znaleźć wspólne miejsce do rozmowy.”

Spotkanie osób, które chcą aktywnie wpływać na politykę miasta w obszarze uchodźców i imigrantów. Prosimy na potwierdzenie swego przybycia na adres e-mail:     k.langowska@mopsgdynia.pl

stopka

Otwarte konsultacje pomysłów na projekty w ramach programu „Europa dla obywateli”

Kiedy: 20-24 czerwca

Gdzie: Punkt Kontaktowy programu „Europa dla obywateli”, Aleje Ujazdowskie 41, Warszawa

Masz pomysł na projekt dotyczący uchodźców? Zależy Ci na zwalczaniu stygmatyzacji „imigrantów” i dla przeciwwagi – budowaniu postaw otwartości, tolerancji i dialogu międzykulturowego? A może masz już doświadczenie w tym temacie i chciałbyś/abyś zorganizować kolejne działanie?

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy Punkt Kontaktowy unijnego programu „Europa dla obywateli” zaprasza przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i innych organizacji działających w obszarze społeczeństwa obywatelskiego na otwarte konsultacje pomysłów na projekty, których autorzy byliby zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie w ramach programu.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy przez formularz. Skontaktujemy się z chętnymi osobami.

Serdecznie zapraszamy!

Konkurs dla uczniów i uczennic z Byczyny

Kiedy: 17-24 czerwca

Gdzie: Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie, Polanowice 92, Byczyna

W szkole przeprowadzone zostaną zajęcia oparte na historiach uchodźców – pisanych i przedstawionych w filmach UNHCR  i CEO. Ponadto uczniowie i uczennice będą rozmawiać o pracy UNHCR, a gimnazjalna grupa uczniów przedstawi logo akcji za pomocą kostek Rubika. Ponadto uczniowie i uczennice gimnazjum i technikum wezmą udział w konkursie „Wędrówka i zrozumienie” nt. historii uchodźców. Konkurs polegał będzie na przedstawieniu w sposób plastyczny/ graficzny poznanej historii. Z prac zostanie utworzona wystawa, którą uzupełnią dodatkowe informacje, np. fakty i mity o uchodźcach.

„Kryzys migracyjny w Europie. Czy na pewno „migracyjny” i czy w ogóle „kryzys”? – dyskusja

Kiedy: 18 czerwca, godz. 14.00-15.00

Gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa

Organizator: Lambda Warszawa, Karta Różnorodności, Forum Odpowiedzialnego Biznesu

W ramach Warszawskiego Dnia Różnorodności zapraszamy na dyskusję pn. „Kryzys migracyjny w Europie. Czy na pewno „migracyjny” i czy w ogóle „kryzys”?
Rozmowa o uchodźcach zostanie poprzedzona prezentacją na temat kryzysu migracyjnego w Europie. Uczestnicy zmierza się z tezą, że nie jest to kryzys i nie ma wcale charakteru migracyjnego., a swoja tezę poprą statystykami i faktami – również w ujęciu historycznym. Spotkanie poprowadzi Rafał Kostrzyński (UNHCR).

WDR

Szczegółowy opis całego wydarzenia na Facebooku.

„Zima na Lampedusie” – pokaz filmu w Tarnobrzegu

Kiedy: 23 czerwca, godz. 16.30

Gdzie: Stowarzyszenie ESTERKA, ul. 11 Listopada 8a, Tarnobrzeg

Organizator: Stowarzyszenie ESTERKA

W ramach obchodów Dnia Uchodźcy Stowarzyszenie ESTERKA przygotowało pokaz filmu „Zima na Lampedusie”.

„Zima na Lampedusie”,  Austria, Włochy, Szwajcaria 2015, 93 min, reż. Jakob Brossmann

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera  bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

„Jestem uchodźcą, jestem człowiekiem” – aktywizujące, międzykulturowe warsztaty w Krakowie

Kiedy: 18 czerwca, godz. 12.00-16.00

Gdzie: Spółdzielnia „Ogniwo”, ul. Paulińska 28 (I piętro), Kraków

Organizator: Amnesty International Kraków, InterCultural

Grupa Lokalna Amnesty International w Krakowie serdecznie zaprasza na aktywizujące szkolenie międzykulturowe „Jestem uchodźcą, jestem człowiekiem” konfrontujące powszechnie dostępne informacje o uchodźcach z rzeczywistością. Szkolenie realizowane jest ramach projektu z okazji Dnia Uchodźcy we współpracy z firmą InterCultural.

Szkolenie jest bezpłatne. Prosimy o zgłaszanie swojego udziału w warsztatach przez formularz.

Program szkolenia:
Etap I: Podstawowe założenia i metody. Kontrakt szkolenia. Czas: 20 minut
Etap II: Uchodźcy i ich droga do Europy. Co mówią dane? Spojrzenie z bliska na pięć wybranych krajów. Co Polacy wiedzą o uchodźcach? Co Polacy powinni wiedzieć o uchodźcach? Wyzwania kulturowe. Wskazówki komunikacyjne. Czas: 100 minut
Przerwa: 15 minut
Etap III: Warsztaty komunikacji międzykulturowej. Ćwiczenia z wykorzystaniem materiałów interaktywnych.

Warsztaty poprowadzą:
Aleksandra Limanówka-Zwolińska – prawnik, specjalista ds. negocjacji międzykulturowych.
Anna Pawliszyn – tłumacz przysięgły, specjalista ds. komunikacji międzykulturowej.\

Więcej informacji na Facebooku.

Pokaz filmów na warszawskiej Ochocie

Kiedy: 19 czerwca, godz. 19.30

Gdzie: Klubokawiarnia Życie jest fajne, ul. Grójecka 68, Warszawa

Organizator: Fundacja Ergo Sum

Fundacja  Ergo Sum prowadząca Klubokawiarnię Życie jest fajne, w której oprócz  dorosłych osób autystycznych pracuje również szefowa kuchni – uchodźczyni z Kirgistanu, zaprasza na pokazy dwóch filmów – krótkometrażowego obrazu „Kuzyni” oraz pełnometrażowego „Salam”.

„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska, 10 min.

Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.

Dwaj Amerykanie – Zach i Chris przybywają do jordańskiego obozu dla uchodźców Za’atari. Ich celem jest rozpoczęcie życia pośród 85 tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Są pierwszymi filmowcami, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych pozwala na zarejestrowanie się i rozbicie namiotu w obozie. Dzięki temu udaje się im dotknąć jądra najpoważniejszego kryzysu humanitarnego na świecie.

W trakcie spotkania będzie można spróbować potraw szefowej kuchni – uchodźczyni z Kirgistanu.

Więcej informacji na Facebooku.

Dzień Uchodźcy w szkołach w Ożarowie Mazowieckim

Kiedy: 20-22 czerwca

Gdzie: Gimnazjum im. Bohaterów Powstania WarszawskiegoSzkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego, ul. Szkolna 2, Ożarów Mazowiecki

Z okazji Dnia Uchodźcy uczniowie i uczennice szkoły podstawowej wezmą udział w konkursie plastycznym (dla klas 1-3 oraz 4-6) oraz namalują mural i przygotują gazetkę ścienną dla uczniów gimnazjum. Ponadto grupa uczennic z gimnazjum przygotuje konkurs dla młodzieży gimnazjalnej dot. znajomości podstawowych zagadnień z tematyki uchodźczej.

Dzień Uchodźcy w bibliotece w Godkowie

Kiedy: 20-24 czerwca

Gdzie: Biblioteka Publiczna Gminy Godkowo, Godkowo 62

Z okazji Dnia Uchodźcy dla mieszkańców i mieszkanki gminy Godkowo biblioteka przygotowała bogaty program:

 • 20 czerwca – dyskusja na temat uchodźców zorganizowanej w Bibliotece w oparciu o broszury „Mity i fakty o uchodźcach”oraz „Uchodźcy w Polsce i w Europie”;
 • 21 czerwca – zajęcia dla dzieci z kl. II o wielokulturowości w oparciu o książkę „Apetyt na Maroko”;
 • 22 czerwca – zajęcia dla dzieci z kl. III w oparciu o książkę „Emigracja”;
 • 24 czerwca – prezentacja książek o tematyce uchodźczej oraz czytanie fragmentów historii uchodźców – spotkanie dla użytkowników Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy!

Dzień Uchodźcy na Wyspie Słodowej!

Kiedy: 18 czerwca, godz. 14.00-16.00

Gdzie: Wyspa Słodowa, Wrocław

Organizator: Amnesty International Wrocław, Wrocław Wita Uchodźców

W ramach Festiwalu Kalejdoskop Kultur oraz przy okazji zbliżającego się Dnia Uchodźcy zapraszamy na Wyspę Słodową! Chcesz mieć fajną koszulkę lub torbę, a jednocześnie wyrazić swoją solidarność z ludźmi poszukującymi bezpiecznego miejsca na ziemi?

Razem z Koalicją Wrocław Wita Uchodźców i wrocławską grupą Amnesty International spróbuj metody sitodruku! Przynieś koszulkę lub torbę z naturalnych materiałów. Jeśli nie masz takich bez nadruków – będziemy mieć koszulki w rożnych rozmiarach na miejscu!
Uwaga! Nadruk będzie czarny, materiały nie mogą być zbyt ciemne.

Przy okazji – porozmawiajmy o aktualnej sytuacji uchodźców, którzy uciekają z krajów objętych konfliktami zbrojnymi. Na miejscu będzie można zasięgnąć informacji na ten temat.

Kolejnym punktem programu będzie happening Amnesty International pt. „A co ty byś zabrał/a, gdybyś miał/a 10 minut na opuszczenie domu?”. W przestrzeni Wyspy Słodowej wspólnie spróbujemy wyobrazić sobie sytuację, w której znajduje się dziś setki tysięcy uciekinierów z Syrii, Afganistanu czy Erytrei.

wrocław Wita

Więcej informacji na Facebooku.

Seminarium w Instytucie Filozofii UW

Kiedy: 20 czerwca, godz. 17.00-18.30

Gdzie: Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 3 (sala 108, piętro pierwsze), Warszawa

20 czerwca, począwszy od 2000 roku, dzięki rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. W ramach tego seminarium „Rodzinna pamięć mniejszości” afiliowane przy Pracowni Filozoficznych Podstaw Komunikacji w Instytucie Filozofii UW organizuje otwarte spotkanie, na które zapraszamy osoby chcące o tym porozmawiać.

Punktem wyjścia będzie tekst Hanny Arendt pt. „Zmierzch państwa narodowego i koniec praw człowieka” stanowiący fragment „Korzeni totalitaryzmu”. Arendt odnosiła się w nim do sytuacji w Europie po I wojnie światowej, jednak brzmi on niezwykle aktualnie, jakby został napisany dziś.

Podczas spotkania zatem przedstawimy główne tezy Arendt i zastanowimy się nad tym, co one dla nas teraz znaczą lub mogą znaczyć. Zastanowimy się też, czy możliwe jest takie ułożenie stosunków większości z mniejszością, które byłoby maksymalnie twórcze dla obu stron.

Akcja uczniowska w szkole w Kaliszu

Kiedy: 20-21 czerwca

Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 15 im. Szarych Szeregów, ul. Wykopaliskowa 45, Kalisz

Działania podejmowane w ramach Dnia Uchodźcy będą realizowane w szkole we współpracy ze samorządem uczniowskim. Wybrani uczniowie, członkowie samorządu uczniowskiego, utworzą grupę, która przeczyta w klasach informacje nt. uchodźców: dlaczego uchodźcy żyją wśród nas, kim jest uchodźca, jak my możemy pomóc uchodźcom.

Mecze piłki nożnej – 1/8 Etnoligi

Kiedy: 19 czerwca, godz. 11.00-17.00

Gdzie: Orlik, ul. Przy Bażantarni 3, Warszawa

Organizator: Fundacja dla Wolności

Etnoliga to całoroczne rozgrywki piłki nożnej dla ludzi z ponad 70 krajów, kobiet i mężczyzn. 19 czerwca przypada 1/8 finału wiosennych zawodów. Ten dzień dedykujemy uchodźcom, dlatego gramy pod hasłem REFUGEES WELCOME. Zapraszamy do kibicowania i poznawania wielokulturowej Warszawy przez pryzmat sportu.
Etnoliga
Więcej o projekcie na Facebooku.
 ***
Fotorelacja z wydarzenia:
13497940_1107757292580439_288148574412760262_o 13503050_1107757582580410_4842703180425852039_o
fot. Etnoliga

Film i pokaz tańca w Milinie

Kiedy: 23 czerwca

Gdzie: Biblioteka Publiczna, ul. Chłopska 9, Milin

W ramach obchodów „Dnia Uchodźcy” dziewczęta w wieku 13-16 lat obejrzą film „Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce”. Po dyskusji o filmie odbędzie się druga część wydarzenie – „Wszystkie tańce świata”. Grupa taneczna zaprezentuje różne tańce z państw pochodzenia uchodźcy i zaprosi do wspólnej zabawy.

Film, zrealizowany przez TVP Lublin, w ramach projektu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, jest częścią kampanii informacyjnej skierowanej do polskiego społeczeństwa, opowiadającej o kobietach uchodźczyniach i migrantkach mieszkających w Polsce.

Dzień Uchodźcy w Łuczynie

Kiedy: 25 czerwca

Gdzie: świetlica wiejska w Łuczynie, Łuczyna 13

Organizator: Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Łuczyna

W dniu 25 czerwca 2016 r podczas uroczystości nadania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Łuczynie przy świetlicy wiejskiej utworzony zostanie punkt informacyjny, gdzie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Łuczyna będzie rozdawać materiały informacyjno – promocyjne na temat uchodźców.

Fotorelacja z wydarzenia:OSP

Materiały promocyjne

Pokaz filmów w Krakowie

Kiedy: 19 czerwca, godz. 18.00

Gdzie: Ambasada Krakowian, ul. Stolarska 6/9, Kraków

Organizatorzy: Stowarzyszenie Trzecia Przestrzeń, Ambasada Krakowian

Dla mieszkańców i mieszkanki Krakowa przygotowano pokazy dwóch filmów – krótkometrażowego obrazu „Kuzyni” oraz pełnometrażowego „Salam”.

„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska, 10 min.
Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.
Dwaj Amerykanie – Zach i Chris przybywają do jordańskiego obozu dla uchodźców Za’atari. Ich celem jest rozpoczęcie życia pośród 85 tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Są pierwszymi filmowcami, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych pozwala na zarejestrowanie się i rozbicie namiotu w obozie. Dzięki temu udaje się im dotknąć jądra najpoważniejszego kryzysu humanitarnego na świecie.

Wystawa „Exilium – Wskażcie nam drogę gorzkiego wygnania”

Kiedy: 14-28 czerwca

Gdzie: Ukraiński Dom, ul. Zamenhofa 1, Warszawa

Organizator: Fundacja Warsaw Initiative for Non Governemental Support (WINGS)

Fundacja WINGS zaprasza na wystawę Exilium w związku z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy, corocznie obchodzonego 20 czerwca. Otwarcie wystawy odbędzie się 14 czerwca o g. 18.00 w Ukraińskim Domu na ul. Zamenhofa 1.

Projekt fotograficzny Marty Bogdańskiej, stanowi próbę spojrzenia na los uchodźców i uchodźczyń przez pryzmat losu pojedynczej osoby. Fotografka odwiedziła Syryjki i Syryjczyków przebywających w Libanie, by uwiecznić to, co udało im się zabrać ze sobą w chwili ucieczki. Pytanie o przedmiot z kraju rodzinnego pozwala poznać historię milionów osób na uchodźstwie na świecie uwzględniając ich jednostkowość i indywidualne doświadczenie.

Powstały zbiór trzydziestu portretów zaprasza do refleksji nad problematyką migracji, ich przyczynami i naszą odpowiedzią na związane z nimi globalne wyzwania. Europa musi stawić czoła zarówno humanitarnym kryzysom, jak też wewnętrznym nacjonalizmom i rosnącej ksenofobii. Elity polityczne, społeczeństwo obywatelskie i media ponoszą odpowiedzialność za wypracowywanie długofalowych rozwiązań, upowszechnianie ich w debacie publicznej oraz ochronę i poszanowanie praw człowieka, otwartości i różnorodności. A każdy i każda z nas ma wpływ na ten proces.

W dniach 24 czerwca – 15 lipca wystawę można obejrzeć w Warsztacie Warszawskim na Pl. Konstytucji 4.

Projekt zrealizowany we współpracy z biurami Fundacji im. Heinricha Bölla w Bejrucie i Warszawie w 2015 roku.

Fotorelacja z wydarzenia:

13441903_10154887034353776_1920253629_o 13446190_10154887034443776_1834123369_o
fot. Fundacja WINGS

Dzień Uchodźcy w Beskidzie Niskim

Kiedy: 18-25 czerwca

Gdzie: Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa, Krzywa 25

Organizator: Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa

W Krzywej (Beskid Niski) mieszkańcy i mieszkanki będą mieli szanse wziąć udział w obchodach Dnia Uchodźcy. Zaplanowano warsztaty plastyczne oraz warsztaty o różnorodności i uchodźcach dla dzieci, warsztaty kulinarne oraz wystawę plenerową prac dzieci. „Mamy nadzieję, że wspólne spotkania i zajęcia pomogą nam lepiej poznać i zrozumieć otaczający nas świat” – mówią organizatorzy.

Szczegółowe informacje na Facebooku.

Fotorelacja z wydarzenia:

WP_20160612_17_19_52_Pro WP_20160621_18_28_36_Pro WP_20160626_09_55_41_Pro

„Rozmawiamy o uchodźcach” w bibliotece w Augustowie

Kiedy: 21 czerwca

Gdzie: Biblioteka Publiczna Krajenka, Augustowo 18 (pow. Złotów , woj wielkopolskie)

Filia Biblioteczna w Augustowie zaprasza dzieci na spotkanie pt. „Rozmowy o uchodźcach.”  Podczas spotkania dzieci będą miały okazję obejrzeć film „Karolinka”, posłuchać baśni z różnych stron świata oraz wziąć udział w konkursie. Zostanie wykonana też okolicznościowa wystawa.

„Uchodźca – Kto to Taki” – impreza plenerowa w Radziejowicach

Kiedy: 19 czerwca, godz. 12.00-15.00

Gdzie: Gminne Centrum Kultury Powozownia w Radziejowicach, ul. Sienkiewicza 6, Radziejowice

Organizator: Gminne Centrum Kultury Powozownia w Radziejowicach

Strefę rodzinną „Uchodźca – Kto to Taki” będzie połączona z zaplanowanym wcześniej Biegiem Chełmońskiego. Na mieszkańców i mieszkanki Radziejowic czekają warsztaty i zabawy dla dzieci, quizy, konkurs plastyczny, akcja fotograficzna. wystawę plenerową. Wydarzenie ma przybliżyć mieszkańcom problem i temat uchodźców.

Rozmowy o islamie i Dzień Otwarty w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie

Kiedy: 15, 22, 23 czerwca

Gdzie: Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Lipińska 2, Warszawa

Organizator: Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

W związku z obchodami Dnia Uchodźcy Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie przygotowało szereg spotkań:

 • 15 czerwca – spotkanie „Islam – między teorią a praktyką” – dla pracowników ośrodka wsparcia i ośrodka interwencji kryzysowej.
 • 22 czerwca – spotkanie „Islam – między teorią a praktyką” – dla pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej.
 • 23 czerwca , godz. 10.00-15.00 – Dzień Otwarty w WCPR, podczas którego specjaliści wspierający cudzoziemców podzielą się swoimi doświadczeniami w pracy z uchodźcami oraz przedstawią system pomocy w ramach programu integracji.

Pokaz filmu w Lublinie

Kiedy: 17 czerwca, godz. 18.00

Gdzie: Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, Lublin

Organizator: Stowarzyszenie Homo Faber

Światowy Dzień Uchodźcy to dobra okazja, żeby przyjrzeć się nieoczywistemu. Zapraszamy Was na pokaz filmu dokumentalnego „Za kratami nie nosimy burek”. To historia jednego z afgańskich więzień, gdzie w czterech celach, odbywa karę 40 kobiet, które przebywają za kratami razem ze swoimi 34 dziećmi.
Okazuje się, że np. za ucieczkę od męża stosującego przemoc, otrzymują one dużo wyższe wyroki niż mordercy. W więzieniu nie muszą nosić burek, przez co przestają być anonimowe, tak jak poruszając się po ulicach z zasłoniętymi całkowicie twarzami…

„Za kratami nie noismy burek”, reż. Nima SarvestaniMaryam Ebrahimi, prod. Szwecja, 77 min.

Homo Faber

Więcej informacji na Facebooku.

Warsztaty i filmy w szkole w Lasocicach

Kiedy: 20 czerwca

Gdzie: Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Lasocicach, ul. Szkolna 13, Lasocice

Dzień Uchodźcy w szkole podstawowej i w gimnazjum w Lasocicach będzie kończył obchody Tygodnia Edukacji Globalnej.
Uczniowie i uczennice podczas dwóch lekcji będą mieli szanse poznać:
– fakty i mity na temat uchodźców,
– dwa filmy – narracje uchodźców,
– mechanizmy powstawania stereotypów – co nami kieruje, że chcemy w nie wierzyć?
– filmik autorstwa uczniów i uczennic z klasy III gimnazjum – stereotypy popularne wśród Polaków i Polek dotyczące uchodźstwa, a fakty.
***
Fotorelacja z wydarzenia:
20160620_09115220160620_09041720160620_092144

Dzień Uchodźcy w szkole w Wachowie

Kiedy: 19-23 czerwca

Gdzie: Publiczna Szkoła Podstawowa w Wachowie, ul. Polna 17

Uczniowie i uczennice szkoły podstawowej w Wachowie, w ramach obchodów Dnia Uchodźcy, będą mieli szansę wziąć udział w:
– prelekcjach nt. uchodźców, podczas których wyjaśniona zostanie podstawowa terminologia związana z uchodźstwem i migracją oraz bieżąca sytuacja polityczna i społeczna w Europie,
– projekcji filmu „Karolinka” i dyskusji po filmie,
– warsztatach artystycznych.

Fotorelacja z wydarzenia:

IMG_1474[1] IMG_1469[1]

Warsztaty dla gimnazjalistów w Siedlcach

Kiedy: 21 czerwca

Gdzie: Hufiec ZHP „Podlasie”, ul. F. Zaremby 3, Siedlce

Organizator: 70 PDHS „Niezwyczajni”

Przy Hufcu ZHP „Podlasie” w Siedlcach zorganizowane będą warsztaty nt. uchodźców dla młodzieży w wieku gimnazjalnym. Ich celem będzie uświadomienie młodym ludziom kim są uchodźcy i jak wygląda obecna sytuacja w Europie w kontekście uchodźstwa i migracji, a także uwrażliwienie ich na problemy otaczającego świata.

Dzień Uchodźcy w gimnazjum w Piątkowisku

Kiedy: 16-24 czerwca, godz. 14.00-16.00

Gdzie: Gimnazjum im. A. Mickiewicza, Piątkowisko 107

Organizator: Szkolna Grupa Amnesty International

22 czerwca – dla uczniów i uczennic gimnazjum przygotowano pokaz filmu „Zima na Lampedusie”; po filmie odbędzie się dyskusja; w planach jest również czytanie fragmentów  reportażu Jarosława Mikołajewskiego „Wielki przypływ”;

16-24 czerwca – w szkole pojawi się ścienna gazetka o tematyce uchodźczej oraz wystawa plakatów uczniowskich; ponadto uczniowie i uczennice wezmą udział w akacji solidarnościowej przygotowane przez Szkolną Grupę Amnesty International – Piątkowisko#is ready (zdjęcia z napisem).

 Więcej informacji na Facebooku.

Dzień Uchodźcy w bibliotece w Jaworze

Kiedy: 21-22 czerwca

Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze, Plac Seniora 4, Jawor

Jedną z cech współczesnego świata jest wzrastająca liczba uchodźców.  W tym kontekście pojawia się problem  współistnienia odmiennych wartości w ramach jednego państwa oraz stereotypów i uprzedzeń związanych z tym zjawiskiem.

W dniach 21-22 czerwca  zapraszamy młodzież i dorosłych na rozmowy o stereotypach i uprzedzeniach związanych z tematem uchodźstwa. Spróbujemy oswoić  lęki, obojętność  i niewiedzę przybierająca na sile w związku ze zwiększającą się liczbą osób opuszczających swe domy w wyniku wojen i prześladowań czy katastrof naturalnych. Inspiracją tych   spotkań będą filmy zrealizowane w ramach serii filmowej „Narracje Migrantów” Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej.

Fotorelacja z wydarzenia:

DSCF1301 DSCF1310 DSCF1319

Dzień Uchodźcy w Domanicach

Kiedy: 21 czerwca

Gdzie: Filia Biblioteczna w Domanicach, Domanice 12 a, Mietków

21 czerwca dzieci będą miały okazję obejrzeć film z historią Karolinki; po filmie  odbędzie się  dyskusja na temat tego, co znaczy być uchodźcą. Uczestnicy i uczestniczki spotkania otrzymają również materiały informacyjne.  W planach są również gry i quizy oraz warsztaty artystyczne  dla dzieci. Spotkanie ma na celu przedstawić dzieciom losy ich rówieśników oraz ich rodziców, którzy z powodu wojen i prześladowań oraz katastrof naturalnych są zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Fotorelacja z wydarzenia:

IMG_2454 IMG_2465 IMG_2477

Pokazy filmów w Szczecinie!

Kiedy: 19 czerwca, godz. 16.30

Gdzie: Szczeciński Inkubator Kultury, al. Wojska Polskiego 90, Szczecin

Organizator: Refugees Szczecin

Refugees Szczecin, wraz z pozostałymi organizatorami, ma przyjemność zaprosić na pokaz dwóch filmów poświęconych tematowi uchodźstwa i wyobcowania – filmy „Kuzyni” i „Salam”. Po pokazie filmów zapraszamy również do dyskusji.

„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska, 10 min.
Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.
Dwaj Amerykanie – Zach i Chris przybywają do jordańskiego obozu dla uchodźców Za’atari. Ich celem jest rozpoczęcie życia pośród 85 tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Są pierwszymi filmowcami, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych pozwala na zarejestrowanie się i rozbicie namiotu w obozie. Dzięki temu udaje się im dotknąć jądra najpoważniejszego kryzysu humanitarnego na świecie.

Szczecin_plakat

Więcej informacji na Facebooku.

Pokaz filmu dla studentów w akademiku UW

Kiedy: 19 czerwca, godz. 19.00

Gdzie: Dom Studenta nr 4 Uniwersytetu Warszawskiego, ul. L. Zamenhofa 10A, Warszawa

Studenci i studentki Uniwersytetu Warszawskiego mieszkający w DS nr 4 będą mogli obejrzeć dwa filmy dotyczące uchodźstwa – krótkometrażowy obraz „Kuzyni” o dwóch młodych czeczeńskich uchodźcach, którzy znaleźli się w Polsce, a także pełnometrażowy „Salam” o drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią.

 • „Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska 2015, 10 min
 • „Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple; USA, Jordania, Syria 2015, 75 min

Spotkanie dla młodzieży z warszawskich liceów i gimnazjów

Kiedy: 23 czerwca, godz. 17.00-20.00

Gdzie: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, ul. Wilcza 9A lokal 7, Warszawa

Organizator: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka

W ramach obchodów Dnia Uchodźcy Fundacja, której głównym obszarem działalności jest edukacja, w tym edukacja antydyskryminacyjna, organizuje pokaz filmu połączony  z dyskusją o mitach i faktach związanych z tematyka uchodźstwa i migracji.

W wydarzeniu wezmą udział uczestnicy i uczestniczki warsztatów Fundacji – uczniowie i uczennice liceów i gimnazjów z terenu Warszawy – a także wszystkie zainteresowane osoby (pokaz otwarty). Serdecznie zapraszamy!

Wszyscy możemy być (z) uchodźcami! Dzień Uchodźcy w szkole w Lisewie Malborskim

Kiedy: 20-22 czerwca

Gdzie: Zespół Szkół w Lisewie Malborskim, ul. 10 Marca 51, Lisewo Malborskie

Z okazji Dnia Uchodźcy w szkole przez trzy dni będą odbywały się zajęcia (na różnych etapach edukacyjnych – w szkole podstawowej i w gimnazjum) poruszające problematykę uchodźstwa i bieżącej sytuacji w Europie. Zajęcia będą ukierunkowane na kształtowanie postaw opartych na zrozumieniu i empatii wobec uchodźców, postaw wolnych od dyskryminacji i kierowania się stereotypami i kliszami w ocenie rzeczywistości. W warsztatach zostaną wykorzystane różne materiały (gry, filmy, teksty publicystyczne).

Młodzież chciałaby również przeprowadzić skypekonferencję z przebywającymi w ośrodkach pod Berlinem uchodźcami z Syrii i Afganistanu, których poznała w maju podczas pobytu na spotkaniu młodzieżowym w Trebnitz, organizowanym przez Kreisau-Initiative.

Fotorelacja z wydarzenia:

13475016_1027177184036938_5895636404616183052_o 13483313_1027177087370281_4376104905756913153_o 13490638_1027177787370211_8030114269616134673_o 13497538_1027176994036957_7840517759495748159_o 13512125_1027176504037006_8881974580119272390_n

Pokazy filmów w Koninie

Kiedy: 20 czerwca, godz. 18.30

Gdzie: Galeria Centrum Kultury i Sztuki „Wieża Ciśnień”, ul. Kolejowa 1a, Konin

Organizatorki: dr Miłka Stępień, członkini Rady Krajowej Partii Zieloni, dr Magdalena Krysińska-Kałużna, Sylwia Frankowska (Fundacja Pełnym Głosem), Karina Akseńczuk, Anna Gorczyca i Monika Marciniak.

Mieszkańcy i mieszkanki Konina w ramach obchodów Dnia Uchodźcy będą mogli obejrzeć dwa filmy – „Kuzyni” oraz „Salam”. Po filmach odbędzie się mini-debata o kryzysie uchodźczym.  Prowadzenie: Sylwia Frankowska i dr Magdalena Krysińska-Kałużna.

„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska 2015, 10 min.
Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple; USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.
Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Młodzi filmowcy postawili sobie za cel zamieszkać w obozie
i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie, mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.

Więcej informacji na Facebooku.

Dzień Uchodźcy w Gimnazjum nr 16 w Warszawie

Kiedy: 20 czerwca

Gdzie: Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. S. Skarżyńskiego 8, Warszaw

Z okazji Dnia Uchodźcy grupa uczniów i uczennic gimnazjum przygotuje happening, konkurs na plakat dotyczący Dnia Uchodźcy, tablice informacyjna dotyczącą praw uchodźców i praw człowieka w ogóle, prezentację na bazie materiałów Centrum edukacji Obywatelskiej o faktach i mitach, krzyżówki, a także stoisko ekspertów. Ponadto tego dnia będzie dystrybuowana gazetka poświęcona polskim migracjom.

Filmy w bibliotece w Pniewach

Kiedy: 20 czerwca, godz. 18.00

Gdzie: Biblioteka  Publiczna MiG Centrum Kultury w Pniewy, ul. Strzelecka 11a, Pniewy

W ramach Dnia Uchodźcy mieszkańcy i mieszkanki Pniew zostaną zaproszeni na pokaz filmów „Kuzyni” oraz „Salam”.

„Kuzyni” w reż. Bartka Tryzny i Monika Stpiczyńska to historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach.

„Salam” w reż. Zacha Ingrasci i Chrisa Temple to film o jordańskim obozie dla uchodźców Za’atari. W obozie żyje 85 tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Twórcy filmu „podczas rozmów m.in z małym Raufem, i doświadczoną życiem Um Ali dowiadują się wielu różnych historii. Nie brakuje takich o skrywanych traumach, cierpieniu i utracie bliskich. Jednak z uwiecznionych przez Zacha i Chrisa relacji maluje się przede wszystkim obraz jednostek niepoddających się w walce z przeciwnościami losu.”

Pokazy filmów, warsztaty, Żywa Biblioteka na Life Festival Oświęcim 2016!

Kiedy: 16-18 czerwca

Gdzie: Muzeum Żydowskie/Cafe Bergson, pl. Ks. Jana Skarbka 2 i 5, Oświecim; Bulwary nad Sołą, Oświęcim; Planet Cinema, ul. Powstańców Śląskich 1, Oświęcim (w ramach Life Festival Oświęcim 2016)

Organizator: Fundacja Edukacyjne Centrum Żydowskie, Life Festival Oświęcim

16 czerwca, Planet Cinema, ul. Powstańców Śląskich 1 (Galeria Handlowa Niwa)

godz. 10.00 Pokaz filmu „Drużyna E”
Tytułowy E-Team (Emergency Team) to zespół ekspertów Human Rights Watcg, którzy w momentach kryzysowych na miejscu najcięższych zbrodni, niejednokrotnie z narażeniem życia, badają świeże ślady, gromadzą zeznania świadków i dowody rzeczowe.

17 czerwca, Muzeum Żydowskie/Cafe Bergson, pl. Ks. Jana Skarbka 2 i 5 OŚWIĘCIM

godz. 9.00 – 10.30 Co mnie do tego? Warsztat antydyskryminacyjny oparty na projekcji filmu „Niebieskoocy”, prowadzenie: Maciek Zabierowski (Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu)

godz. 11.00 – 14.00 People on the move, warsztat dotyczący tematyki migracyjnej połączony z symulacją ucieczki uchodźców z kraju ich pochodzenia,  prowadzenie: Kacper Gwardecki, Mikołaj Czerwiński, Izabella Pisarek (Amnesty International Polska)

17 czerwca, Planet Cinema, ul. Powstańców Śląskich 1 (Galeria Handlowa Niwa)

godz. 10.00 Pokaz filmu „Zima na Lampedusie”
Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać.

Projekcje filmowe zorganizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Watch Docs.

18 czerwca, Bulwary nad Sołą

godz. 12.00-17.00 Żywa Biblioteka, w której Książką jest człowiek, a treścią jego życie. Książkami są osoby z grup, które obarczone są stereotypami i mogą doświadczać dyskryminacji, Czytelnicy natomiast zapraszają wybrane Książki do indywidualnej rozmowy.

Pokazy filmów w szkole w Kościelcu

Kiedy: 20 czerwca, godz. 11.00

Gdzie: Zespół Szkół w Kościelcu, ul. Szkolna 9, Kościelec

Samorząd Uczniowski Gimnazjum  przy Zespole Szkół w Kościelcu (woj. wielkopolskie) w ramach obchodów Dnia Uchodźcy zaprasza na prelekcję pt. „Bałkański Szlak: Ateny – Indomeni – Geveglija” oraz wystawę fotografii dokumentujących dramat setek tysięcy uchodźców. Uczniowie i uczennice szkoły będą mieli również okazję obejrzeć dwa filmy: krótkometrażowy obraz „Kuzyni” w reż. Bartosza Tryzna i Moniki Stpiczyńskiej oraz pełnometrażowy „Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple.

Fotorelacja z wydarzenia:20160620_090350

„Gość-Inność” w Parku Miejskim w Tczewie

Kiedy: 26 czerwca, godz. 15.00-18.00

Gdzie: Park Miejski, pomiędzy ul. Kołłątaja i ul. Sienkiewicza, Tczew

Organizator: Fundacja  Pokolenia

W ramach akcji „Gość-Inność” w Parku Miejskim w Tczewie dla mieszkańców i mieszkanek Tczewa przygotowano:
– gotowanie i smakowanie dań z krajów objętych konfliktem ze wsparciem lokalnej blogerki kulinarnej Łyżki Stołowej,
– warsztaty o tematyce konfliktu i praw człowieka,
– wspólne tworzenie instalacji – stołu/mostu.

„Chcemy znaleźć wspólną przestrzeń do rozmowy o sytuacji uchodźców, zastanowić się nad naszymi wartościami, obawami, poszukać odpowiedzi na pytania, które nie pojawiają się w spolaryzowanym dyskursie medialnym.”

Działania poprzedzą także warsztaty street-artowe, podczas których uczestnicy i uczestniczki akcji przygotują kampanię społeczną.

Pokaz filmu „Fatima” w Warszawie

Kiedy: 23 czerwca. godz. 17.00

Gdzie: Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami”, ul. ul. Tamka 37/56, Warszawa

Organizator: Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami”

W ramach obchodów Dnia Uchodźcy Stowarzyszenie przygotowało spotkanie dla osób żyjących z HIV. Uczestnicy i uczestniczki spotkania wezmą udział w pokazie krótkiego filmu „Fatima” oraz w dyskusji po seansie.

Film przedstawia opowieść Fatimy – czeczeńskiej 16-latki, uczącej się w jednym z warszawskich gimnazjów. Opowiada ona o tym, jak postrzega siebie w środowisku szkolnym w Polsce, jakich doświadcza trudności w nauce, o swoich obawach i niepewności przed pójściem do szkoły w Polsce. Mówi też o przyjaźniach, które nawiązała, i o działaniach jakie podejmuje, by zbliżyć się do polskich i czeczeńskich rówieśników i rówieśnic. Film może stanowić punkt wyjścia do dyskusji na temat równego dostępu do edukacji dzieci z doświadczeniem migracyjnym w Polsce, rozumianego znacznie szerzej niż proces przyswajania wiedzy szkolnej.

Fatimafot. Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej

Film zrealizowany został w ramach Serii filmowej „Narracje Migrantów” Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej.

Dzień Uchodźcy w gimnazjum w Dębnie

Kiedy: 16-17 czerwca

Gdzie: Gimnazjum Publiczne im. A. Fiedlera, ul. Jana Pawła II 1, Dębno

Uczniowie i uczennice gimnazjum będą mieli szansę wziąć udział w różnych wydarzeniach przygotowanych z okazji Dnia Uchodźcy. W programie:
– słuchanie i omawianie na lekcji piosenek ilustrujących sytuację uchodźców,
– inscenizacja na lekcji języka polskiego – ćwiczenie „Albatros”,
– prezentacja awatarów uchodźców, którzy sami się przedstawiają i mówią o swoich potrzebach i trudnościach,
– prezentacja nt. uchodźców,
– ściana empatii na korytarzu szkolnym.
Zaplanowane działania maja na celu ćwiczenie umiejętności dyskutowania, naukę empatii, omówienie wpływu pochodzenia kulturowego na postrzeganie innych, zwrócenie uwagi na to, jak nasze pochodzenie kulturowe wpływa na interpretację rzeczywistości osadzonej w innej kulturze, wartościach i normach.
 ***
Fotorelacja z wydarzenia:
O i M2

Dzień Otwarty w Ośrodku dla Cudzoziemców w Grotnikach

Kiedy: 11 czerwca, godz. 16.00-19.00

Gdzie: Ośrodek dla Cudzoziemców, ul. Ustronie 29, Grotniki

Organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Ethnos, Urząd do Spraw Cudzoziemców, Koła gospodyń Wiejskich w Ustroniu i Jędliczu

11 czerwca w Grotnikach odbędzie się dzień otwarty w ośrodkach dla cudzoziemców. Będzie to okazja do zobaczenia kim są i jak mieszkają cudzoziemcy ubiegający się w Polsce o ochronę międzynarodową.

Ośrodek dla cudzoziemców w Grotnikach (k. Łodzi) będzie otwarty w godz. 16.00 – 19.00 (w sobotę 11 czerwca). W programie zaplanowano m.in. zabawy i gry integracyjne dla dzieci, występy artystyczne, pokaz karate oraz konkursy z nagrodami. Cudzoziemcy przygotują także regionalne potrawy.

Dni otwarte w ośrodkach dla cudzoziemców to inicjatywa mająca na celu wspieranie integracji obcokrajowców w Polsce. Mieszkańcy, dziennikarze, przedstawiciele instytucji publicznych mogą wówczas swobodnie wejść do ośrodka i porozmawiać z jego mieszkańcami.

Plakat Grotniki

Więcej informacji na stronie.

Fotorelacja z wydarzenia:

 575c600708839_p 575c60f1b56de_p 575c60b05646b_p fot. Krzysztof Szymczak, „Dziennik Łódzki”