O akcji

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Co roku z powodu wojen i prześladowań oraz katastrof naturalnych swoje domy opuszczają miliony ludzi. Ale uchodźcy to nie liczby – to osoby, imiona, twarze, historie. Być może spotykasz ich na ulicy, w sklepie, może nawet w pracy czy w szkole. A może nigdy nie miałeś_aś kontaktu z uchodźcą, nie wiesz, kim jest, skąd pochodzi, dlaczego jest teraz w Polsce? Historia każdego uchodźcy jest inna.

Idomeni refugee camp mikolajdlugosz.com

fot. Mikołaj Długosz / Dobrowolki (Idomeni)

W tym roku Dzień Uchodźcy ma szczególny wymiar, stanęliśmy bowiem przed nowymi wyzwaniami związanymi z uchodźstwem i migracją na świecie. Propozycja solidarnego przyjęcia uchodźców przez kraje członkowskie UE silnie podzieliła polskie społeczeństwo na zwolenników i przeciwników pomagania ofiarom kryzysu. Powstały różne inicjatywy pomocowe i edukacyjne, angażujące społeczeństwo w działania na rzecz uchodźców. Z drugiej strony pojawiły się lęk, wrogość i niechęć.

W dniach 18-25 czerwca, czyli w tygodniu, w którym obchodzimy Dzień Uchodźcy, będziemy pytać o to, czego nie wiemy. Będziemy rozmawiać o tym, czego i dlaczego się boimy. Bo chcemy przezwyciężać wrogość i niechęć, lęki, obojętność i niewiedzę. Pomóżmy zrozumieć, kim są uchodźcy i jakie mają potrzeby, przełamać stereotypy i uprzedzenia, zwyczajnie poznać uchodźcę. Porozmawiajmy o lękach, które można przezwyciężyć, o wartościach, które łączą, a nie dzielą.

W Dniu Uchodźcy może wziąć udział każda instytucja publiczna, prywatna i pozarządowa. I każdy z nas. Zorganizujmy tego dnia spotkania, działania artystyczne, dyskusje, wykłady, wystawy, happeningi, pokazy filmów, zbiórki pieniędzy i darów.

Chcesz się włączyć? W dniach 18-25 czerwca zorganizuj akcję w swojej miejscowości, instytucji, organizacji. W zakładce „Włącz się” znajdziesz inspiracje, wskazówki i gotowe scenariusze, które pomogą zorganizować wydarzenia z okazji Dnia Uchodźcy niezależnie od tego, gdzie mieszkasz.

Wyślij wiadomość o planowanych działaniach (co? gdzie? kiedy? prosimy o zredagowany opis na stronę) na adres: wspolpraca@batory.org.pl. Zamów materiały promocyjno-informacyjne.