Pokaz filmów na warszawskiej Ochocie

Kiedy: 19 czerwca, godz. 19.30

Gdzie: Klubokawiarnia Życie jest fajne, ul. Grójecka 68, Warszawa

Organizator: Fundacja Ergo Sum

Fundacja  Ergo Sum prowadząca Klubokawiarnię Życie jest fajne, w której oprócz  dorosłych osób autystycznych pracuje również szefowa kuchni – uchodźczyni z Kirgistanu, zaprasza na pokazy dwóch filmów – krótkometrażowego obrazu „Kuzyni” oraz pełnometrażowego „Salam”.

„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska, 10 min.

Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.

Dwaj Amerykanie – Zach i Chris przybywają do jordańskiego obozu dla uchodźców Za’atari. Ich celem jest rozpoczęcie życia pośród 85 tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Są pierwszymi filmowcami, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych pozwala na zarejestrowanie się i rozbicie namiotu w obozie. Dzięki temu udaje się im dotknąć jądra najpoważniejszego kryzysu humanitarnego na świecie.

W trakcie spotkania będzie można spróbować potraw szefowej kuchni – uchodźczyni z Kirgistanu.

Więcej informacji na Facebooku.